V Trstu se je šušljalo o tem, da so se pogovarjali o žaveljskem plinskem terminalu in je okoljski minister Corrado Clini bil proti njegovi postavitvi. Po telefonu pa je to dejstvo zanikal in rekel, da je glede uplinjevalnika še vedno v teku ocenjevanje o vplivih na okolje in, takoj ko bo v kratkem to zaključeno, bo podal informacije o temu. V celoti pa se s postavitvijo terminala strinja minister za ekonomski razvoj Corrado Passera. Že 22 julija 2012 je v intervjuju, ki ga je imel za tržaški časopis Il Piccolo povedal, da je treba uplinjevalnik čim prej postaviti. Miljski župan Nerio Nesladek je zadnje novice glede uplinjevalnika podal pristaniškemu odboru: ” Od slovenskih inštitucij sem izvedel, da italijanski minister za ekonomski razvoj Corrado Passera poskuša lobirati za postavitev plinskega terminala in se obrača na Evropsko unijo, da bi dobil finančno podporo za ta projekt, češ da spada med strateške naprave.
Kot predstavnik občine Milje se bom angažiral, da pridobim vse potrebne odločbe vseh lokalnih ustanov, da so proti postavitvi terminala v Žavljah in jih bom poslal v Bruselj”.
Na spletu lahko tudi zasledimo pismo, ki ga je napisala Paola Arbia, vodilna oseba na oddelku za odnose EU in notranjo tržišče na področju Energije. Ona odgovarja Sloveniji glede njenega nasprotovanja postavitvi plinskega terminala kot dela energetskih infrastruktur, ki imajo prioriteto v obdobju po letu 2020. Te strukture naj bi bile zajete v Načrtu za integrirano energetsko mrežo, ki ga pripravljajo v Bruslju. Paola Arbia pošilja pismo Madžarki Moniki Zsigri, ki je generalni direktor za energijo v Evropski uniji. Verjetno za vsem tem stoji minister Passera, ki je sprožil vse to. Ta Načrt izdelujejo evropski funkcionarji za skupine posameznih držav. V tem primeru so udeležene države Slovenija, Italija, Hrvaška, Avstrija in Madžarska.
Paola Arbia se obrača na Slovenijo z opombo, da le-ta ni poudarila kriterijev, ki jih predvideva zakon Ten-E in jih projekt ne upošteva, poleg tega pa ni nobenega elementa, za katerega bi bilo potrebno ponovno preučiti projekt. V pismu na koncu napiše, da se žaveljski plinski terminal v celoti nahaja v Italiji in zato odobritev s strani Slovenije, da se ga vključi med strateške naprave, ni potrebna.
Menimo, da se mora Slovenija zavzemati, da bo njeno mnenje upoštevano, saj bi škodljivi vplivi te naprave segali tudi v Slovenijo. Evropa mora prisluhniti svojim prebivalcem, v tem primeru tudi Slovencem, ne pa “od zgoraj” dirigirati. Poudarjamo, da plin ni prioriteta, ni trajnostni vir energije, za tem stoji privatni kapital, ki želi lobirati za postavitev plinskega terminala v Žavljah.
PETICIJA AAG:
ZARADI VSE VEČ BOLEZNI, KI SO POSLEDICA EMISIJ IZ INDUSTRIJSKIH OBRATOV V SLOVENIJI, KI PRIKRITO OGROŽAJO ZRAVJE, PREDSEM PA ZDRAVJE NAŠIH OTROK, SMO SE V AAG ODLOČILI, DA PRIČNEMO ZBIRATI PODPISE SA UREDITEV ZAKONODAJE IZ PODROJA SMRADU!
PETICIJA DRŽAVLJANOV REPUBLIKE SLOVENIJE ZA TAKOJŠNJE SPREJETJE EU-USTREZNE ZAKONODAJE V DRŽAVNEM ZBORU S PODROČJA OBVLADOVANJA SMRADU, PRAŠNIH DELCEV, DUŠIKOVIH OKSIDOV, FORMALDEHIDA IN DRUGIH ONESNAŽEVAL
PETICIJO PODPIŠETE NA TEM NASLOVU:
V IMENU TE IN PRIHODNIH GENERACIJ SE VAM ZAHVALJUJEMO ZA VAŠ PODPIS!
Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard
Alpe Adria Green – mednarodna organizacija za zaščito okolja in narave
TTK: SI56 9067 2000 0636 284, Mat.št:1173120000, DŠ: 78020239.
V Sloveniji delujemo po odločbah Ministrstva za Kmetijstvo in Okolje kot nevladna javnem interesu na področju okolja in narave
Prešernova 26, 4270 Jesenice,Slovenija, EU; GMS: (386)051 311 450/ Tel: +386 4583 6640
You must be logged in to post a comment.