Začetek prvega nacionalnega programa varovanja zraka v Republiki Srbiji z akcijskim načrtom je edinstvena priložnost za zmanjšanje visokih stopenj bolezni.
Onesnaževanje zraka je največji okoljski izziv, ki že desetletja ogroža javno zdravje Republike Srbije. Onesnaževanje zraka je povezano z več boleznimi, kot so bolezni srca in ožilja ter dihal, in skrajšano pričakovano življenjsko dobo. Svetovna zdravstvena organizacija je ocenila, da je bila leta 2016 v Republiki Srbiji izpostavljenost onesnaženju zunanjega zraka 6 592 smrtnih žrtev in 131 183 let življenja .
Onesnaženost zraka v tej državi ostaja ena najvišjih v Evropi in ima neposreden vpliv na zdravje državljanov. Zelo visoke koncentracije onesnaževal zraka so predvsem posledica emisij iz industrijskih naprav, energetskega sektorja (npr. Elektrarne na premog), ogrevanja gospodinjstev (pretežno peči na drva in premog) in prometa (starejša vozila). Da bi zmanjšali škodljive učinke onesnaževanja zraka na zdravje evropskih državljanov, bi morala Republika Srbija sprejeti ambicioznejše ukrepe, ki bodo povezani z drugimi državami članicami Evropske unije .
Znanstveni dokazi bi morali biti hrbtenica oblikovanja politike
V letu 2018 je vlada Republike Srbije sprejela Strategijo javnega zdravja 2018–2026ki obravnava splošno zaščito okolja in zdravja ljudi. Strategija poziva k zmanjšanju vpliva okoljskih tveganj na javno zdravje, pri čemer posebej omenja izvajanje mednarodnih okoljskih pravnih obveznosti, izboljšanje stanja okolja, odzivanje na podnebne spremembe in zmanjšanje emisij škodljivih plinov iz industrijskih naprav, ogrevanja in prometa v primerjavi z letom 2015 za 20%. V podporo tem ukrepom obstaja Zakon o javnem zdravju, ki obravnava ukrepe za varovanje javnega zdravja Republike Srbije, vključno z izvajanjem ocene tveganja za zdravje prebivalstva na podlagi registra (katastra) virov onesnaženja , spremljanje in vrednotenje zdravstvenega stanja državljanov,
Čeprav so bili ti mejniki na področju zdravja postavljeni, srbski državljani še vedno trpijo zaradi akutnih in kroničnih bolezni zaradi izpostavljenosti visoki stopnji onesnaženosti zraka . V državi primanjkuje medsektorskega sodelovanja, ki bi okrepilo odziv na zmanjšanje onesnaževanja zraka, zdravstveni strokovnjaki pri razvoju okoljskih politik ne sodelujejo enako. Za razvoj politik, ki zmanjšujejo tveganje za onesnaževanje zraka za zdravje, je potreben večsektorski pristop, ki vključuje tako pomembne sektorje, kot so zdravje, okolje, finance, proizvodnja energije, industrija in promet.
Poleg tega je nacionalna javna zdravstvena ustanova v Republiki Srbiji, ki izvaja analizo koncentracije onesnaževal v zraku, Inštitut za varovanje zdravja Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”. Inštitut vsako leto objavi podatke o kakovosti zraka prek Letopisa zdravstvene statistike Republike Srbije, s poudarkom na mestih, kjer je onesnaženost zraka presegla meje. Ta poročila so objavljena že leta in nosilci odločanja niso upoštevali pomena teh podatkov, da bi ustvarili hiter zdravstveni odziv, katerega cilj je zmanjšati škodljiv vpliv onesnaževanja zraka na javno zdravje. Leta 2020 je ta inštitut priznal pomen spremljanja kakovosti zraka za oceno vpliva onesnaženega zraka na državljane te države, sklepi pa potrjujejo, da se je trend nizke zastopanosti spremljanja onesnaževanja s trdnimi delci s PM10 in PM2.5 nadaljeval, kar lahko resno vpliva na javno zdravje .
Srbija je na polovici poti do uvedbe svojega prvega nacionalnega programa varovanja zraka
Država si je prizadevala razviti pravni okvir za spodbujanje blaženja okolja, vključno z zakoni o energetskem prehodu, zakoni o podnebnih spremembah, in pričakuje, da bo prvi nacionalni program zaščite zraka v Republiki Srbiji z akcijskim načrtom uveden do konca tega leta , vendar onesnaženost zraka še vedno presega meje, ki jih določajo smernice Svetovne zdravstvene organizacije o kakovosti zraka. Da bi vlada pokazala pripravljenost za ublažitev vplivov na okolje, mora vlada v vse faze postopka vključiti zdravstvene strokovnjake in znanost, vključno z oceno osnutka nacionalnega programa varstva zraka v Republiki Srbiji z akcijskim načrtom. Ta znanstvena naloga bo zdravstveni skupnosti dala priložnost, da v strategijo vključi ukrepe javnega zdravja, ki bodo v prihodnosti vodili k pravočasnemu preprečevanju bolezni in prezgodnjih smrti. Razvoj programa zaščite zraka v Republiki Srbiji z akcijskim načrtom podpira Evropska unija v okviru projekta IPA 2014 „ EU za boljše okolje – razvoj okvira za usklajevanje z zakonodajo EU o zraku, kemikalijah in horizontalnih vprašanjih “.
Republika Srbija je na svoji poti k vstopu v Evropsko unijo prevzela odgovornost za okrepitev odziva na onesnaženje zraka, kar bo izboljšalo zdravje evropskih državljanov. Ministrstvo za zdravje Republike Srbije mora prevzeti vodilno vlogo pri izvajanju javnozdravstvenih politik, ki bodo vodile k zmanjšanju zdravstvenih in ekonomskih izgub.
Učinke na zdravje okolja je mogoče stroškovno najučinkoviteje odpraviti s strategijami, ki hkrati upoštevajo več onesnaževal iz različnih sektorjev virov, pa tudi dejavnike, kot so prihodnje prebivalstvo in gospodarska rast.
Za napredek mora Republika Srbija narediti naslednje:
- Izvesti oceno vpliva na zdravje za vse industrijske obrate, energetski sektor, razprave in odločitve o ogrevanju in prometu v gospodinjstvih. To pomeni, da se vsak projekt oceni glede možnih učinkov, škode in koristi za zdravje prebivalstva, tako v zadevni državi kot zunaj nje.
- Opredelite in določite prednostne ukrepe, ki bodo zagotovili največjo korist za zdravje. Onesnaževanje zraka je javna grožnja in ga je treba obravnavati s strateškimi ukrepi za bolj zdravo prihodnost in gospodarsko rast.
- Država mora povečati udeležbo zdravstvenih strokovnjakov v postopkih odločanja, da se zagotovi pravočasna vključitev ukrepov javnega zdravja v okoljske politike.
- Znanstveni dokazi bi morali biti hrbtenica oblikovanja politike. Država mora sprejemati odločitve na podlagi znanstvenih dokazov z uporabo znanja mednarodne in nacionalne znanstvene skupnosti.
- Država bi morala spodbujati javni interes v postopkih odločanja z uporabo pravnih mehanizmov, ki bodo zagotovili višjo raven preglednosti dela javnih zavodov. Povečati je treba učinkovitost izvajanja zakonov in odločb na področju industrijskih naprav, energetskega sektorja, ogrevanja in prometa gospodinjstev, da bi dosegli večje zdravstvene in gospodarske koristi za vse državljane.
ZA PRIHODNOST NAŠIH OTROK V BOJU PROTI PODNEBNIM SPREMEMBAM!