Foto: AAG
Mednarodna okoljska organizacija Alpe Adria Green je dobila povabilo na pogovor z glavnim inšpektorjem Inšpektorata za okolje in prostor, Francem Rančigajem. Povabilu se je naša nevladna organizacija odzvala.
Sestanek je bil v četrtek, 5. 8. 2021 v prostorih inšpektorata, Dunajska cesta 58, ob 10. uri. Tema pogovora je bila večkratna prijava naše nevladne organizacije zoper onesnaževanja okolja in nedovoljenega skladiščenja družbe ML Surovine d. o. o., Ljubljana, ki vse od začetka leta 2020 načrtno na prostem skladišči odpadke (energijski pepel) iz Toplarne Ljubljana, komunalno blato (Čistilna naprava Ptuj) in še druge primesi.
Krajani Zaloga in širše okolice že več kot leto in pol, zaradi nevzdržnega smradu in pepela, trpijo v nevzdržnih razmerah.
Glavni inšpektor je povedal, da se njegovi inšpektorji zelo trudijo, da bi odreagirali v čim krajšem možnem času na vse prijave, ki jih dobilo. Prav tako so takoj odreagirali na prijavo naše organizacije v zvezi s nepravilnim skladiščenjem odpadkov v tem podjetju. Odzvali so se tudi novinarski konferenci, ki jo je sklicala Mestna občina Ljubljana v Zalogu in bili prepričani obljubam, ki jih je dal župan, da bo nedovoljeno odložene odpadke peljala na uničenje JP Voka-Snaga, na račun ML Surovine d. o. o., Ljubljana, a se to ni zgodilo in je občina odstopila od načrta. Zakaj, inšpektoratu ni znano. Kaj bo sedaj z odpadki, inšpektoratu prav tako ni znano. Podjetju so bile izdane odločbe, ki so postale pravnomočne. V javnost je tudi prišla informacija, da je ARSO odvzelo dovoljenje podjetju za ravnaje z odpadki, ker dela v neskladju z zakonodajo. Glede na to, da so odpadki še vedno prisotni, bo za sanacijo, očitno, morala poskrbeti država in bremeniti podjetje, ki je neodgovorno in malomarno ravnalo z odpadki ter posledično povzročil veliko škodo onesnaženja. Po njegovem vedenju naj bi se to zgodilo v roku nekaj mesecev.
V nadaljevanju je inšpektor povedal, da mu ni všeč, da je naša mednarodna okoljska organizacija zapisala v obvestilu za javnost, konec julija 2021, da »papirji smrdijo«. Inšpektorji se zelo trudijo, da bi se zadeve uredile in se tudi izpostavljajo, deležni so nenehnim grožnjam, kadrovsko pa so zelo preobremenjeni. Pojasnil je tudi, da imajo več perečih problemov onesnaževanja in da morajo slediti vsem prijavam, da se ne bi zgodila katastrofa na področju okolja.
Inšpektor ja ob zaključku poudaril, da imajo na inšpektoratu naše društvo za verodostojnega in zaupanja vrednega »partnerja«, nikakor pa si ne želijo, da bi se odvijala med nami neprimerna komunikacija. Vsekakor pa si želijo, da se jim vse nepravilnosti v zvezi s tem podjetjem še naprej posredujejo in tudi oni se bodo trudili, da se smrad odpravi oziroma, da se območje sanira.
Sestanek je bil zaključek od 11.30.
Naša mednarodna okoljska organizacija Alpe Adria Green je med tem pisala tudi na Mestno občino Ljubljana v zvezi s podjetjem, ki je omenjeno v odločbi inšpektorata. Do danes nismo prejeli še nobenega odgovora. Prav tako smo pisali tudi podjetju Termit, Moravče. Takoj naslednji dan smo dobili dogovor, v katerem so zapisali, da so sodelovali z ML Surovina d. o. o., Ljubljana, toda ne pri sprejemanju odpadkov, katere skladiščijo v Zalogu pri Ljubljani.
Dejstvo pa je še vedno: V Zalogu se smrad širi, stanje je še vedno katastrofalno, vodstvo podjetja ML Surovine d. o. o., Ljubljana ne sledi točkam odločbe, ki so jim bile izdane in najbolj pa trpijo nedolžni ljudje. Do kdaj še?
ZA PRIHODNOST NAŠIH OTROK V BOJU PROTI PODNEBNIM SPREMEMBAM!
You must be logged in to post a comment.