ŽENEVA, 9. avgusta – Znanstveniki opazujejo spremembe podnebja na Zemlji v vseh regijah in v celotnem podnebnem sistemu, kaže najnovejše poročilo Medvladnega sveta za podnebne spremembe (IPCC), ki je bilo objavljeno 09.08.2021. Številne spremembe, ki jih opazimo v podnebju, so brez primere tisoče, če ne celo stotine tisoč let, nekatere spremembe, ki so že sprožene – na primer nenehno naraščanje morske gladine – pa so nepovratne v več sto do tisoč letih.
Močno in trajno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida (CO 2 ) in drugih toplogrednih plinov bi omejilo podnebne spremembe. Čeprav bi koristi za kakovost zraka hitro prišle, bi lahko trajalo 20-30 let, da bi se globalne temperature stabilizirale, glede na poročilo delovne skupine I IPCC I, Climate Change 2021: the Physical Science Basis , ki ga je v petek odobrilo 195 vlad članic IPCC. , prek virtualne seje odobritve, ki je potekala več kot dva tedna od 26. julija.
Poročilo delovne skupine je prvi del šestega ocenjevalnega poročila IPCC (AR6), ki bo končano leta 2022.
“To poročilo odraža izjemna prizadevanja v izjemnih okoliščinah,” je dejal Hoesung Lee, predsednik IPCC. “Inovacije v tem poročilu in napredek v znanosti o podnebju, ki ga odraža, predstavljajo neprecenljiv prispevek k podnebnim pogajanjem in odločanju.”
Hitrejše segrevanje
Poročilo ponuja nove ocene možnosti, da bi v naslednjih desetletjih presegli raven globalnega segrevanja za 1,5 ° C, in ugotavlja, da če ne pride do takojšnjega, hitrega in obsežnega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, ki bo segrevanje omejilo na skoraj 1,5 ° C ali celo 2 ° C bo nedosegljivo.
Poročilo kaže, da so emisije toplogrednih plinov iz človeških dejavnosti odgovorne za segrevanje za približno 1,1 ° C od leta 1850-1900, in ugotavlja, da bo povprečna temperatura v naslednjih 20 letih dosegla ali presegla 1,5 ° C segrevanja. Ta ocena temelji na izboljšanih zbirkah opazovalnih podatkov za oceno zgodovinskega segrevanja in napredku v znanstvenem razumevanju odziva podnebnega sistema na emisije toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek.
“To poročilo je preverjanje resničnosti,” je dejala sopredsednica delovne skupine IPCC I Valérie Masson-Delmotte. “Zdaj imamo veliko jasnejšo sliko o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti, kar je bistveno za razumevanje, kam smo namenjeni, kaj lahko storimo in kako se lahko pripravimo.”
Vsaka regija se sooča z vse večjimi spremembami
Številne značilnosti podnebnih sprememb so neposredno odvisne od stopnje globalnega segrevanja, vendar se to, kar ljudje doživljajo, pogosto zelo razlikuje od svetovnega povprečja. Ogrevanje na kopnem je na primer večje od svetovnega povprečja in je na Arktiki več kot dvakrat višje.
»Podnebne spremembe že vplivajo na vse regije na Zemlji na več načinov. Spremembe, ki jih doživljamo, se bodo z dodatnim segrevanjem povečale, “je dejal Panmao Zhai, sopredsednik delovne skupine I IPCC.
Poročilo predvideva, da se bodo v naslednjih desetletjih podnebne spremembe v vseh regijah povečale. Za 1,5 ° C globalnega segrevanja bodo naraščali vročinski valovi, daljše tople sezone in krajše hladne sezone. Poročilo kaže, da bi pri 2 ° C globalnega segrevanja ekstremi toplote pogosteje dosegli kritične pragove tolerance za kmetijstvo in zdravje.
Vendar ne gre samo za temperaturo. Podnebne spremembe prinašajo več različnih sprememb v različnih regijah – vse se bodo z nadaljnjim segrevanjem povečale. Ti vključujejo spremembe vlažnosti in suhosti, vetrov, snega in ledu, obalnih območij in oceanov. Na primer:
- Podnebne spremembe krepijo kroženje vode. To prinaša intenzivnejše padavine in s tem povezane poplave ter močnejšo sušo v mnogih regijah.
- Podnebne spremembe vplivajo na vzorce padavin. Na visokih zemljepisnih širinah se bodo padavine verjetno povečale, na velikih delih subtropov pa naj bi se zmanjšale. Pričakujejo se spremembe monsunskih padavin, ki se bodo razlikovale glede na regijo.
- Obalna območja bodo v 21. stoletju še naprej naraščala, kar bo prispevalo k pogostejšim in hujšim obalnim poplavam na nižinskih območjih in obalni eroziji. Ekstremni dogodki na morski gladini, ki so se prej zgodili enkrat na 100 let, bi se lahko do konca tega stoletja zgodili vsako leto.
- Nadaljnje segrevanje bo okrepilo odmrzovanje večne zmrzali in izgubo sezonske snežne odeje, taljenje ledenikov in ledenih plošč ter izgubo poletnega arktičnega morskega ledu.
- Spremembe oceana, vključno s segrevanjem, pogostejšimi morskimi vročinskimi valovi, zakisljevanjem oceanov in zmanjšanjem ravni kisika, so bile jasno povezane s človekovim vplivom. Te spremembe vplivajo na oceanske ekosisteme in na ljudi, ki se nanje opirajo, in se bodo nadaljevale vsaj do konca tega stoletja.
- Za mesta se lahko nekateri vidiki podnebnih sprememb povečajo, vključno s toploto (ker so mestna območja običajno toplejša od njihove okolice), poplavami zaradi močnih padavin in dvigom morske gladine v obalnih mestih.
Šesto ocenjevalno poročilo prvič ponuja podrobnejšo regionalno oceno podnebnih sprememb, vključno s poudarkom na koristnih informacijah, ki lahko služijo oceni tveganja, prilagajanju in drugemu odločanju, ter nov okvir, ki pomaga pri prevajanju fizičnih sprememb v podnebju. podnebje – vročina, mraz, dež, suša, sneg, veter, obalne poplave in drugo – v to, kaj pomenijo za družbo in ekosisteme.
Te regionalne informacije je mogoče podrobno raziskati v novo razvitem interaktivnem Atlasu interactive-atlas.ipcc.ch, pa tudi v regionalnih informativnih listih, tehničnem povzetku in osnovnem poročilu. Slika prikazuje porast temperature v pasu, ki zajema tudi Slovenijo
Človeški vpliv na preteklo in prihodnje podnebje
“Že desetletja je bilo jasno, da se podnebje na Zemlji spreminja in da je vloga človeškega vpliva na podnebni sistem nesporna,” je dejal Masson-Delmotte. Novo poročilo pa odraža tudi velik napredek v znanosti o pripisovanju – razumevanju vloge podnebnih sprememb pri intenziviranju posebnih vremenskih in podnebnih dogodkov, kot so ekstremni vročinski valovi in močni padavine.
Poročilo tudi kaže, da lahko človeška dejanja še vedno določijo prihodnji podnebni tok. Dokazi so jasni, da je ogljikov dioksid (CO 2 ) glavno gonilo podnebnih sprememb, čeprav drugi toplogredni plini in onesnaževala zraka vplivajo tudi na podnebje.
»Stabilizacija podnebja bo zahtevala močno, hitro in trajno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ter doseganje neto emisij CO 2 . Omejitev drugih toplogrednih plinov in onesnaževal zraka, zlasti metana, bi lahko imela koristi tako za zdravje kot za podnebje, «je dejal Zhai.
VIR: https://www.ipcc.ch/2021/08/09/ar6-wg1-20210809-pr/
Povezavi:
IPCC v osnutku poročila krepi opozorilo glede prelomnih podnebnih sprememb
Ekološki dolg do prihodnjih generacij se je pričel letos 29.07.2021
ZA PRIHODNOST NAŠIH OTROK V BOJU PROTI PODNEBNIM SPREMEMBAM!