Slika je sibolična
Naravne rešitve za podnebne spremembe, včasih imenovane »naravne podnebne rešitve«, vključujejo ohranjanje, obnavljanje ali boljše upravljanje ekosistemov za odstranjevanje ogljikovega dioksida (CO 2 ) iz ozračja . Primeri vključujejo omogočanje ponovne rasti gozdov , obnovo obalnih mokrišč, drugih mokrišč in prehod na obnovitvene kmetijske prakse , kot je kolobarjenje v presledkih, ki podpirajo zdrava tla. Ti ekosistemi zmanjšujejo podnebne spremembe tako, da zajemajo CO 2 iz zraka in ga vežejo v rastlinah, tleh in usedlinah. Zagotavljajo tudi številne druge pomembne koristi, kot so čistejši zrak in voda, gospodarske koristi in večja biotska raznovrstnost.
Nekatere rešitve, ki temeljijo na naravi, kot je ohranjanje obstoječih mokrišč, služijo predvsem preprečevanju emisij toplogrednih plinov. Drugi, kot sta obnovitveno kmetijstvo in ponovna rast posekanih gozdov, aktivno odstranjujejo CO 2 iz ozračja. Zaradi tega so oblika odstranjevanja ogljika . (Številne rešitve, ki temeljijo na naravi, preprečujejo emisije in odstranjujejo ogljik, zato je razlika nejasna.) Pristopi k odstranjevanju ogljika, ki temeljijo na naravi, so pogosto predstavljeni kot ločeni od “inženirskih” pristopov, kot je bioenergija z zajemanjem in shranjevanjem ogljika, neposredno zajemanje zraka s shranjevanjem ogljika in alkalinizacijo oceanov . Razlika med rešitvami, ki temeljijo na naravi, in inženirskimi pristopi,ki so jo nekateri učenjaki izpodbijali , pomembno vpliva na politiko odstranjevanja ogljika: javnost na splošno bolj podpira pristope, ki jih dojemajo kot »naravne«.
Vloga naravnih rešitev v podnebni politiki
Rešitve, ki temeljijo na naravi, lahko pomagajo zmanjšati podnebne spremembe, vendar same ne morejo “rešiti” podnebnih sprememb : treba jih je kombinirati s hitrim zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov in potencialno z inženirskimi oblikami odstranjevanja ogljika. Strokovnjaki so nedavno ocenili da bi lahko stroškovno učinkovite rešitve, ki temeljijo na naravi, prispevale približno 20 % k ublažitvi, ki je potrebna od zdaj do leta 2050, da bi ohranili globalno segrevanje pod 2 °C. Ostalih 80 % bo moralo izhajati predvsem iz zmanjšanja emisij v energetskem, prometnem, gradbenem in industrijskem sektorju ter morda iz drugih pristopov k odstranjevanju ogljika. Pomembno je tudi vedeti, da lahko vsak hektar gozda ali zemlje zadrži le omejeno količino ogljika. Ko neko območje zemlje doseže to največjo zalogo ogljika, ne bo več zadrževalo dodatnega ogljikovega dioksida. To je še en razlog, da rešitve, ki temeljijo na naravi, ne morejo nadomestiti zmanjšanja emisij.
Vrste naravnih rešitev
Rešitve, ki temeljijo na naravi, obsegajo širok spekter praks in ljudje se včasih ne strinjajo glede tega, kaj točno šteje rešitev, ki temelji na naravi. Na splošno se rešitve, ki temeljijo na naravi, uvrščajo v štiri kategorije: gozdarske prakse, prakse, povezane z mokrišči, obnovitveno kmetijstvo in prakse, ki temeljijo na oceanih. Gozdarske prakse vključujejo sajenje novih gozdov, omogočanje naravne ponovne rasti gozdov tam, kjer so bili posekani, in izboljšano gospodarjenje z gozdovi. Prakse, povezane z mokrišči, se osredotočajo na ohranjanje in obnavljanje šotišč, mokrišč in obalnih mokrišč. Obnovitveno kmetijstvo sega od praks, ki ustvarjajo ogljik v tleh, kot sta poljedelstvo brez obdelave in kolobarjenje v presledkih, do agrogozdarstva in izboljšano upravljanje z živino. Prakse, ki temeljijo na oceanih, vključujejo obnavljanje travnikov z morsko travo ali gojenje alg ali školjk za obnovo ali razširitev morskih ekosistemov.
Skupne koristi in pomisleki
- Zaščita biotske raznovrstnosti : ker ohranjajo ali širijo ekosisteme, rešitve, ki temeljijo na naravi, ščitijo biotsko raznovrstnost pred podnebnimi spremembami in izgubo habitata.
- Reverzibilnost : ker ogljik shranjujejo v biomaso in ne v trajnejših rezervoarjih, je sekvestracija ogljika pri rešitvah, ki temeljijo na naravi, reverzibilna, kar pomeni, da bi se lahko zajeti ogljik sprostil nazaj v ozračje zaradi gozdnih požarov, sprememb v rabi ali upravljanju zemljišč.
- Sočasne koristi in pomisleki, značilni za posamezne metode: različne metode prinašajo različne sočasne koristi, od čistejšega zraka in vode do nadzora erozije, zaščite pred poplavami in več, pa tudi z različnimi skrbmi in izzivi.
Premisleki glede upravljanja
- Ozveščanje, izobraževanje in usposabljanje : številne zainteresirane strani morda ne vedo o prednostih naravnih rešitev ali pa potrebujejo usposabljanje za njihovo pravilno izvajanje.
- Financiranje in spodbude : medtem ko se številne rešitve, ki temeljijo na naravi, sčasoma povrnejo, bodo številni potencialni uporabniki potrebovali pomoč pri financiranju vnaprejšnjih stroškov (npr. nove zaloge in oprema), dodatne spodbude pa lahko pospešijo sprejetje.
- Pravilna velikost : ker nekatere rešitve, ki temeljijo na naravi, kot je pogozdovanje, tekmujejo za zemljišča z drugimi načini uporabe, lahko dobro upravljanje zagotovi, da se te rešitve izvajajo v ustreznem obsegu.
- Spremljanje, poročanje in preverjanje : merjenje in obračunavanje zajetega ogljika je lahko izziv, vendar lahko dobro upravljanje poenostavi postopek in pomaga preveriti shranjevanje ogljika.
- Zaščita ujetega ogljika : potrebno je dobro dolgoročno upravljanje, da se zmanjša izpust ujetega ogljika nazaj v ozračje.
#skupajsmoAAG #togetherAAG #заједносмоAAG #заедносмеAAG
#zajednosmoAAG #insiemesiamoAAG
ZA PRIHODNOST NAŠIH OTROK!!!
Spletna platforma za okoljsko pravo EU
You must be logged in to post a comment.