Urbanisti težko pojasnijo, zakaj je zelenje v mestu pomembno
Novi Sad – Mesto po meri investitora
Bodoči stanovalci bodo urbani ujetniki!? Potrebujemo več zelenih površin v Novem Sadu? Odgovor na to vprašanje so podali občani, okoljevarstveniki in nevladne organizacije, ki so nasprotovali sprejetju obstoječega GUP-a in leta in leta skušali urbanistu in županu razložiti, zakaj so zelene površine pomembne za kakovost življenja. državljanov.
– Novi GUP predvideva nekaj, kar se imenuje generalno mestno jedro, to je cona, ki je predmet neposrednih pogajanj med mestom in investitorji. Vsaka prosta zelena površina v mestu je ogrožena in podvržena tako imenovanemu (odločevalcem) dogovoru z investitorji, kar predstavlja veliko polje za korupcijo. Zdi se mi, da novomeška vlada pri ničemer ni tako dosledna kot pri uničevanju zelenih površin. Slišal sem, da je župan izjavil, da bo Novi Sad zaradi novega GUP-a v naslednjih 8 letih bogatejši za 140 do 150 tisoč prebivalcev. Trenutno smo »bogatejši« za približno 250 gradbišč! Za koliko zelenih površin smo revnejši, ni podatkov! Prej je bil Novi Sad mesto po meri človeka, čigavo pa je zdaj!? Nemogoče je navesti en primer, ko bi vlagatelji, ki v Novem Sadu služijo astronomske dobičke, dati nekaj nazaj skupnosti, v kateri so ustvarili dobiček. To niso investitorji, so dobičkarji. Novi Sad je mesto, ki ga gradnje uničujejo. Namesto da bi razvijali koncept mesta, ki diha, razvijamo mesto, kjer ljudje živijo v »krču«. Bodoči prebivalci bodo urbani ujetniki! To mesto smo podedovali od naših prednikov in bi ga morali predati našim zanamcem. – pravi Novi Nebojša Milenković, pisatelj in umetnostni zgodovinar.
– V mestu je dovolj zelenih površin. To je največja zelena ulica v mestu. Ljudje so navajeni živeti, kot živijo. To, da se zelenica pri vrtcu zmanjšuje, ni veliko. Kar se mene tiče, ni veliko. Čeprav novogradnja pogosto zaseda prostor brez povezave. Za investitorje je to veliko denarja in morali bi poskrbeti za parkirišča in zelenje, ker so to dolžni narediti. – pravi Tomislav Todorović, član MZ “Sava Kovačević” v Novem Sadu.
– Tudi ko ste prodali stanovanje, ste dolžni svojim najemnikom, tem etažnim lastnikom, omogočiti prijetno bivanje in prijetno življenje v tistem okolju, v tisti stavbi. Te stavbe ne nudijo ničesar! Pred dnevi sem prebral, da bo imel Novi Sad 500 novih gradbišč! Nihče ni ocenil, koliko stanovanj, občanov in potreb po parkiriščih bomo v resnici imeli! In koliko javnih zelenih površin bo zaradi tega trpelo, saj je normative iz GUP-a treba spoštovati! Norme bi morale biti strožje. Ne bi smelo biti mogoče graditi povsod in vse! V radiju več kilometrov ne dobimo niti ene zelene površine, ker zanjo ni prostora. Zakon določa, da mora biti na vsaki parceli minimalno 30 % zelenih površin znotraj parcele. Vlagatelji so postali šibki in jih ignorirajo. Sploh ne gre več za rože in drevesa, tudi za otroke ni prostora na teh dvoriščih! – pravi Ana Ferik Ivanovič, predsednica Društva novomeških arhitektov.
– Vrtec, v Ulici Save Kovačevića, je imel enonadstropno razporeditev spredaj, lepo ozelenjen, živo mejo, za kar so delavci vrtca skrbno skrbeli. Sedaj je vsa ta živa meja podrta na račun te zelenice, cesta se širi, na račun zelenice, ki je obstajala ob cesti, se gradijo nova parkirišča. To je območje, kjer so stare gradnje in kjer ni novogradenj. V tej ulici ni bila zgrajena niti ena novogradnja. Vsi ti so stari petdeset ali več let. Na žalost so bile sosednje ulice porušene, da so nastali celi stanovanjski kompleksi in domnevajo, da se zaradi najemnikov teh stavb v tej ulici širijo parkirna mesta. Ko govorimo o načrtovanju, je bilo to narejeno zelo neprofesionalno. Za invalide sta predvideni dve parkirni mesti, ki sta postavljeni tako, da je med njima transparent, ki bo omejeval njihovo uporabo. – Nebojša Đurasović,
– Nimamo dreves, imamo pa 50 jamborov ali kar tako, v Limanskem parku!? Vprašanje je tudi, kako se bodo zastave obnašale. Na koncu bo zastave uničil dež, nekaj fronkel bo strganih in viselo na nekaterih kovinskih stebrih, saj mesto ne skrbi za vzdrževanje – na splošno – in ne le za zelene površine. Podatek o 5 % zelenih površin v Novem Sadu je omenjen v Strategiji dostopnosti. Po tem smo dobili Geoinformacijski sistem – GIS, ki ni kataster zelenih površin. Pomembno je poudariti, da obstajajo javne zelene površine, ki bi morale občane zanimati. Ko se odpre GIS, se izkaže, da so največje zelene površine pokopališča. Državljani lahko spreminjajo stvari, a morajo biti enotni in osredotočeni na cilj. – zaključila Marijana Mutavčieva, Ekološka fronta Novi Sad.
– Pred tremi leti je bil Limanski park prekopan za postavitev »najsodobnejšega« namakalnega sistema, kjer je bilo pobitih veliko število ježev. Vendar to namakanje ob najvišjih temperaturah tega poletja ni delovalo in je zelenje v poletnih sušah ožgano. In samo jambori!? Jambori v Limanskem parku se zdijo višek posmeha zdravi pameti! – pravi Novi Nebojša Milenković, pisatelj in umetnostni zgodovinar.
Ekipa Zelene patrulje Novi Sad – AAG je na člana mestnega sveta za premoženje in premoženjsko-pravne zadeve, varstvo okolja, trajnostni razvoj in energetsko učinkovitost ter PUK Mestno zelenje Novi Sad poslala zahtevo za informacijo javnega značaja, da bi spoznali drugo plat zgodb o zelenih površinah v Novem Sadu. Do danes nismo dobili odgovora, naleteli smo na molk organa!
Kaj so povedali sogovorniki Zelene patrulje na temo zelenih površin v Novem Sadu si lahko ogledate v oddaji »Novi Sad – Mesto po meri investitorjev« iz dokumentarne TV serije »Zelena patrulja v akciji«.
Fotografije in besedilo: Vojvođanska zelena inicijativa članica AAG – Zelena patrulja NOVI SAD – SRBIJA
NAMENITE 1,0% DOHODNINE ZA PRIHODNOST NAŠIH OTROK– NIČ VAS NE STANE